SZKOLENIE PREZESÓW OGNISK W SIEDZIBIE ODDZIAŁU - 2.10.2023 R.

W pierwszy poniedziałek października odbyło się szkolenie dla prezesów ognisk, podczas którego zapoznano uczestników z następującymi kwestiami: historią Związku i Oddziału Lublin ZNP, zmianami w Karcie nauczyciela, informacjami o Funduszu Zdrowotnym i stronie www Oddziału.

Na początku października prezesi ognisk, którzy nie mogli uczestniczyć w szkoleniu wyjazdowym w Kielcach, spotkali się w siedzibie oddziału, aby zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami, które poruszone były w trakcie tego wydarzenia.

Prezesi w trakcie kilkugodzinnego szkolenia wysłuchali prelekcji koleżanki Celiny Stasiak – Wiceprezes Okręgu Lubelskiego ZNP i Prezes Oddziału ZNP w Lublinie – na temat historii Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz lubelskiego oddziału naszej organizacji. Wystąpieniu pani Prezes towarzyszyła prezentacja zdjęć związanych z omawianymi zagadnieniami.

Koleżanka Małgorzata Nowosad - Pełczyńska, Wiceprezes Okręgu Lubelskiego, przedstawiła informacje o zmianach w ustawie Karta Nauczyciela. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali zagadnienia, a po skończonym wystąpieniu zadawali prowadzącej wiele pytań.
Koleżanki Małgorzata Shaban Saad i Illona Wojdat opowiedziały o działalności oddziałowych sekcji - emerytów i rencistów oraz pracowników administracji i obsługi.

Wiceprezes Oddziału Lublin - Paweł Pawłowski wyczerpująco zapoznał prezesów ognisk z wiadomościami na temat funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Przybliżył także w przystępny sposób kwestie związane ze statystyką, które są istotne z punktu widzenia prezesów ognisk.

W dalszej części spotkania dr Marek Gągola omówił Pikietę pod Ministerstwem Edukacji i Nauki z 1 września oraz udział koleżanek i kolegów z naszego oddziału w tej inicjatywie. Przy okazji zaprezentował również aktualności na stronie internetowej Oddziału.

Na koniec koleżanka Ewa Leonowicz – Członek Zarządu Oddziału i prezes ogniska przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie opowiedziała, na podstawie własnych doświadczeń, o kompetencjach prezesów ognisk wobec dyrektorów.
Licznie zgromadzeni uczestnicy szkolenia z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali wszystkich wystąpień. Rozmowy na tematy poruszane w czasie szkolenia trwały również, już w mniej oficjalnej formie, podczas obiadu, który zakończył całe szkolenie.

Dziękujemy wszystkim prezesom, którzy wzięli udział w szkoleniu, mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce i będzie inspiracją dla działań podejmowanych w placówkach.

Autor: MG