Pikieta ZNP w Warszawie

1 września, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, przedstawiciele ZNP pikietowali przed siedzibą MEiN w Warszawie, aby domagać się zmian w polskiej oświacie. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele Oddziału ZNP w Lublinie.

Pikieta ZNP w Warszawie

Wyjazd nauczycieli z naszego województwa zorganizował Okręg Lubelski ZNP. Byli wśród nich, oprócz licznej reprezentacji Oddziału Lublin z panią prezes Celiną Stasiak na czele, przedstawiciele oddziałów z Annopola, Białej Podlaskiej (powiat i gmina), Biłgoraja, Chełma (powiat), Gościeradowa, Kraśnika, Lubartowa, Łukowa, Opola Lubelskiego, Piszczaca, Puław, Radzynia Podlaskiego, Ryk, Świdnika, Włodawy i Zamościa (powiat).
Punktualnie o 12. rozpoczęła się pikieta. Głos zabrali między innymi: prezes ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezes ZNP Grzegorz Gruchlik, przedstawiciele Zarządu Głównego ZNP, prezes OPZZ Andrzej Radzikowski, posłowie partii opozycyjnych, samorządowcy (w tym wiceprezydent Lublina Mariusz Banach), przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń związanych z szeroko rozumianą oświatą.
Zgromadzeni pod gmachem ministerstwa związkowcy i sympatycy żywo reagowali na padające z ust prelegentów fakty na temat polskiej oświaty. Przytaczane przez występujących przykłady mocno odbiegały od prezentowanej przez rząd narracji.
Wielkim nieobecnym był minister Przemysław Czarnek. W tym czasie udał się na Lubelszczyznę, nie po raz pierwszy pokazując swój stosunek do protestujących nauczycieli i pracowników oświaty. Zamiast niego do zgromadzonych pod siedzibą resortu edukacji osób przemawiały… dwa banery zawierające budzące wątpliwości dane na temat wzrostu średnich nauczycielskich płac. Rozmawiając z mediami protestujący zwracali uwagę na rozdźwięk pomiędzy danymi, w kółko powtarzanymi przez ministerstwo, a rzeczywistymi kwotami jakie zasilają co miesiąc ich konta.
Pozytywnym aspektem wydarzenia organizowanego tego dnia przez ZNP jest duże zainteresowanie mediów tematami poruszanymi przez pikietujących, co daje nadzieję na to, że problemy polskiej oświaty staną się znane większemu gronu naszych rodaków.
Autor: MG